Więcej wyników...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Chcę być modelką! Ale jaką?

Jeśli czytasz tę stronę, prawdopodobnie interesujesz się zostaniem modelką. Istnieją trzy główne rodzaje modelek: modelki mody, komercyjne i glamour to główne kategorie. Skupię się tutaj tylko na tych związanych z modą, czyli: modelkach komercyjnych i modelkach mody.

Świat modelingu jest znacznie bardziej różnorodny niż tylko modowe wybiegi. Modelki reklamowe, modelki fitness i inne specjalizacje oferują fascynujące spojrzenie na różnorodność talentów i inspirują tysiące ludzi na całym świecie. O tych typach modelek napisałem osobny artykuł Modelki i Fotomodelki – różnorodność i piękno.

Firefly illustration for an article about different types of modeling work such as a fashion model 1

W skrócie

Istnieją trzy główne rodzaje modelek: modelki mody, komercyjne i glamour.

 • Modelka mody:
  • Pracuje głównie w światowych stolicach mody, głównie w pokazach mody, sesjach zdjęciowych i reklamach. 
  • Wymagania: W wieku 15-19 lat, wzrost 173-183 cm (obecnie minimum to nawet 176 cm), szczupła i proporcjonalna budowa ciała, ciekawa twarz, silna osobowość.
  • Gotowość do przeprowadzki (przynajmniej tymczasowej) do dużych miast modowych, takich jak Paryż, Mediolan, Londyn, Nowy Jork czy Tokio.
 • Modelka komercyjna:
  • Pojawia się w reklamach drukowanych, programach telewizyjnych, katalogach i lokalnych pokazach mody.
  • Wymagania: Duża różnorodność w wyglądzie, zdolność do odgrywania różnych ról, elastyczność, profesjonalizm.
 • Modelka glamour:
  • Nie jest modelką związaną z modą
  • Pracuje w różnych dziedzinach, często związanych z promocją.
  • Może wykonywać pracę promocyjną, pozować w bikini na imprezach lub w magazynach dla mężczyzn.
  • Wymagania: Atrakcyjny wygląd, często związany z promocją produktów lub usług.

Pamiętaj, że sukces w modelingu wymaga wyjątkowej wytrwałości i pewności siebie.
Szukaj agencji lub klientów odpowiednich dla Twojego typu urody.

Modelka mody (Fashion Model)

Jeśli jest modelką i znasz jej imię lub rozpoznajesz jej twarz, to jest to „modelka mody”. Wydaje się to być proste, ale wcale takie nie jest.

„Modelki mody” pracują głównie w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Mediolanie czy Tokio, ponieważ bardzo niewiele prac w dziedzinie mody jest rezerwowanych gdziekolwiek indziej, Modelki te pracują głównie w pokazach mody, sesjach zdjęciowych i reklamach. Oczywiście istnieją wyjątki. Jeśli marzysz o karierze modelki mody, udaj się do jednego z w/w miast. Oczywiście nie rób tego na oślep i bez odpowiedniego przygotowania.

Jeśli jesteś modelką i chcesz pojawić się na okładce prawdziwego magazynu mody, podpisać lukratywną umowę reklamową, stać się „supermodelką” lub nawet być po prostu „modelką mody”, musisz spełnić następujące warunki na początek:

 1. Mieć między 15 a 19 lat (mówię o starcie kariery).
 2. Mierzyć od 173 cm do 183 cm wzrostu i mieć proporcjonalną budowę ciała.
 3. Być szczupłą. Naprawdę bardzo szczupłą. Coś w rodzaju 47-52 kilogramów, z wyjątkiem modelek Plus Size, które mogą mieć rozmiary od 40 do 50, w zależności od rynku.
 4. Nie mieć szczególnie dużych piersi (generalnie górna granica to 75C, a minimum nie istnieje). Nie powinna mieć także  mnóstwa rozstępów skóry, tatuaży, piercingów ani mocno opalonej skóry. Ciemna skóra jest w porządku, ale nadmierne opalenizna jest niepożądana.
 5. Być piękną / ciekawą / interesującą. Niekoniecznie uroczą. Ciekawa, piękna twarz jest ważna dla modelki mody. Potrafić chodzić w szpilkach (czasem dziwacznych) po wybiegu oraz pozować do zdjęć.
 6. Mieć odpowiednią osobowość: silne zaangażowanie w modeling (nie tylko zainteresowanie nim), zdolność do znoszenia odrzucenia (coś, z czym większość pięknych dziewcząt nie radzi sobie dobrze), “grubą skórę”, niewielkie poczucie wstydu (nikogo nie obchodzi, czego nie chcesz, żeby ktoś zobaczył, mamy pokaz mody do zorganizowania…) oraz dużo pewności siebie. Powinna mieć także umiejętność prezentacji siebie i swojego stylu.
 7. Być gotową na przeprowadzkę do głównego rynku, a Nowy Jork jest wysoce preferowany.
 8. Gotowość do podróżowania w nieznane miejsca, gdzie nie masz przyjaciół, masz niewiele pieniędzy, niewielką pomoc i dużo okazji zarówno do dobrych, jak i złych wydarzeń.

Jeśli spełniasz wszystkie te warunki, jesteś bardzo, bardzo rzadką osobą, i masz tylko jedną szansę na sto, że zostaniesz modelką mody redakcyjnej. Nie więcej. Jeśli to nie pasuje do Ciebie, zastanów się nad innym rodzajem modelingu.

W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się modelki o różnorodnych typach urody. Coraz częściej można zobaczyć na wybiegach i w magazynach mody modelki plus size, modelki o różnych kolorach skóry, modelki o niepełnosprawnościach, itp.

Wymagania dla mężczyzn są nieco mniej restrykcyjne i ewoluują w ostatnich latach. W zależności od rynku, mężczyźni muszą mieć od 180 cm (183 cm wysoce preferowane) do 188 cm (na niektórych rynkach nawet 191 cm) wzrostu. Tradycyjni modele męscy są szczupli: rozmiar marynarki 48, talia 76-81 cm. Niemniej jednak w ostatnich latach pojawił się silny trend w Europie, który teraz odzwierciedla się na głównych amerykańskich rynkach, na rzecz znacznie szczuplejszych mężczyzn. Podczas gdy w mniejszych lokalizacjach tradycyjni modele męscy nadal mogą odnosić sukces, w szczególności w Nowym Jorku, wiele agencji teraz preferuje rozmiary marynarki 46 do 48, z proporcjonalnie mniejszą talią. Mężczyźni mogą zaczynać karierę w nieco starszym wieku. Wiek od 18 do 25 lat jest w porządku. 

Główne polskie agencje, które specjalizują się w modelkach fashion to m.in.:

Modelki komercyjne (Commercial Models)

Większość modelek w agencjach to modelki  komercyjne , co oznacza, że pojawiają się w lokalnych lub międzynarodowych reklamach drukowanych lub programach telewizyjnych, w katalogach, pracują na lokalnych pokazach mody, targach i podobnych rodzajach imprez. Istnieją oczywiście agencje modelek specjalizujące się w modelkach fashion, w których ofercie nie ma modelek komercyjnych, lub jest ich niewiele.

Nie otrzymują ogromnych honorariów (choć płace mogą być naprawdę dobre), mogą być rozpoznawalne w lokalnej społeczności, ale nie na całym świecie. Nie mają lukratywnych, międzynarodowych umów reklamowych, ale stanowią trzon branży modelingu.

Modelki fashion także pracują w komercji, choć rzadko zdarza się odwrotna sytuacja. Większość agencji skupia się na modelkach mody komercyjnej (zwanej reklamową), które zazwyczaj są wysokie, szczupłe i piękne w bardziej konwencjonalny sposób. Dobrym określeniem jest tu “dziewczyna z sąsiedztwa”, czyli taka jaką można czasem spotkać na ulicy.

Bardzo, bardzo niewielu modeli i modelek komercyjnych  na całym świecie utrzymuje się z tej pracy. To zazwyczaj nie jest kariera, to coś, co robią okazjonalnie, podczas gdy pracują  na pełen etat  w innej dziedzinie.

Poza głównymi rynkami jak Nowy Jork, Paryż, Londyn, Mediolan, Tokio oraz dużymi metropoliami Europy i USA  wątpliwe jest, czy istnieje jakieś miasto, w którym więcej niż kilkanaście osób utrzymuje się z modelingu, ale praktycznie we wszystkich miastach i większych miejscowościach jest wiele osób, zazwyczaj setki, które uczestniczą w tym rynku modelingu i czasami znajdują pracę.

Wymagania dla modela komercyjnego bardzo różnią się od wymagań dla modela fashion. Pomaga oczywiście, jeśli wyglądasz jak model mody, ale w większości rynków istnieje praca dla wielu innych typów modeli. Modelki mogą być starsze, niższe, cięższe i niekoniecznie piękne –  „interesujący”  często znajdą pracę, a  „generic good looks”  to do niedawna najczęstszy wymagany wygląd.

Termin „generic good looks” w modelingu odnosi się do wyglądu modelki, który jest uważany za atrakcyjny i estetyczny, ale nie wyróżnia się wyjątkowością lub charakterystycznymi cechami, które byłyby bardzo niezwykłe. Oznacza to, że modelka ma ogólnie przyciągający wygląd, który może być atrakcyjny dla szerokiego spektrum osób, ale nie posiada specyficznych, nietypowych cech, które byłyby bardziej unikalne lub charakterystyczne.

W modelingu często poszukuje się modeli o takim „generic good looks”, ponieważ taki wygląd może być bardziej uniwersalny i dostosowywalny do różnych rodzajów projektów, mody, reklam itp. Jednakże, w miarę jak przemysł mody i rozrywki ewoluuje, zwiększa się również zapotrzebowanie na bardziej zróżnicowane i reprezentatywne modele, które odzwierciedlają różnorodność społeczeństwa. Dlatego obecnie coraz częściej promuje się różnorodność i unikalność w modelingu, a nie tylko „generic good looks”.

Modelki komercyjne są proszone zazwyczaj o odgrywanie ról na zdjęciach czy w filmach reklamowych, np:  młoda mama ,  aktywny emeryt ,  lekarz ,  kierownik , i wyglądają jak idealizowane wersje tych ról. W większości rynków, najtrudniejsze jest znalezienie modeli w średnim wieku, zwłaszcza mężczyzn!

Czynniki, które pomagają modelowi komercyjnemu, to zdolności aktorskie, otwarta osobowość, dostępność do pracy (czyli są zawsze w gotowości do stawienia się do pracy) i umiejętności autoprezentacji.

Większość prac komercyjnych jest rezerwowana przez agencje, z wyjątkiem tych, które są przydzielane przyjaciołom lub członkom rodziny klienta.

Główne polskie agencje, które oferują usługi modelek komercyjnych (ale również modelki fashion)  to m.in.:

Ewolucja Modelek Komercyjnych: Kluczowa Rola w Świecie Mody

Modele komercyjne odgrywają niezwykle ważną rolę w świecie mody, choć często pozostają w cieniu ich bardziej znanych koleżanek z wybiegów. To one stanowią solidny fundament branży modelingu, pełniąc kluczową funkcję w licznych dziedzinach reklamy i promocji. Przeanalizujmy, jakie jest znaczenie modelek komercyjnych i jak kształtuje się rynek ich pracy.


Viability of Commercial Modeling

Modelki komercyjne są prawdziwymi twarzami codziennego życia. Odpowiadają za promowanie produktów i usług w lokalnych ogłoszeniach, katalogach, programach telewizyjnych oraz na pokazach mody i targach. Choć nie zawsze cieszą się globalną sławą czy lukratywnymi umowami reklamowymi, to ich wszechstronność i dostępność są niezastąpione. Dla wielu marek i agencji reklamowych modelki komercyjne są pierwszym wyborem w kampaniach docierających do szerokiej publiczności.

„Viability of Commercial Modeling” odnosi się do opłacalności lub wykonalności modelingu komercyjnego. Modelowanie komercyjne obejmuje szeroki zakres działań, takich jak promocja produktów, reklamy, kampanie reklamowe, zdjęcia do katalogów, a także udział w handlu i targach. Zdolność do zarabiania w modelingu komercyjnym jest związana z atrakcyjnością i umiejętnościami modelki, zdolnością do dostosowywania się do różnych rodzajów projektów oraz zrozumieniem i umiejętnością promowania produktów lub usług.

Oceniając „viability of commercial modeling”, agencje modelek, agencje reklamowe, i klienci zastanawiają się, czy dana modelka jest odpowiednia do różnych zastosowań reklamowych i czy będzie w stanie przynieść zyski klientowi. Czynniki takie jak wygląd, umiejętności aktorskie, elastyczność w pracy z różnymi markami oraz zdolność do prezentacji produktów na zdjęciach lub wideo mają wpływ na ocenę „viability” modelki w modelingu komercyjnym.

Ostateczna ocena „viability of commercial modeling” zależy od konkretnej roli, projektu i klienta. Modelka może być bardziej lub mniej odpowiednia w zależności od wymagań danego zadania komercyjnego.


Diversity of Looks and Roles

W przeciwieństwie do modelek mody, modelki komercyjne nie muszą spełniać standardów konwencjonalnej urody. W rzeczywistości, ich różnorodność wyglądów jest atutem. Modelki komercyjne mogą być starsze, niższe, nieco bardziej puszyste, i często przyciągają uwagę ze względu na swoją wyjątkowość. Ich zadaniem jest odgrywanie różnych ról na zdjęciach – od młodej matki po aktywnego emeryta, od lekarza do kierownika. Ich zadaniem jest prezentowanie idealizowanych wersji tych postaci, co daje możliwość promocji różnorodnych produktów i usług.

„Diversity of Looks and Roles” w modelingu odnosi się do promowania różnorodności wyglądów i ról w przemyśle mody, reklamy, filmu, teatru i innych dziedzinach związanych z modelingiem i aktorstwem. Oznacza to, że agencje modelek, kierownicy castingowi, producenci i projektanci starają się reprezentować różne typy urody, cechy fizyczne oraz różne role i charakteryzacje w swoich projektach.

Dążenie do różnorodności wyglądów i ról jest ważne z kilku powodów:

 • Reprezentacja społeczeństwa: Promowanie różnorodności odzwierciedla społeczeństwo w sposób bardziej realistyczny. Obejmuje to różne etniczności, orientacje seksualne, wiek, ciało, płci i inne czynniki.
 • Poszerzenie rynku: Dzięki różnorodności modeli i aktorów, firmy mogą docierać do różnych grup konsumentów i odbiorców, co może zwiększyć ich sukces rynkowy.
 • Kreatywność i innowacja: Różnorodność w modelingu i aktorstwie może prowadzić do bardziej kreatywnych projektów i scenariuszy, ponieważ różne perspektywy i doświadczenia przynoszą nowe pomysły i inspiracje.
 • Zwalczanie stereotypów: Promowanie różnorodności pomaga zwalczać szkodliwe stereotypy i promować pozytywny obraz różnych grup ludzi.

W ostatnich latach przemysł modelingu i rozrywki wyraźnie zwiększył swoje starania w zakresie promowania różnorodności w wyborze modelek i aktorów oraz w kreowaniu różnorodnych ról. To dąży do bardziej reprezentatywnego i sprawiedliwego społeczeństwa, a także do budowania większej akceptacji różnorodności w branży.


Demands of Commercial Modeling

Praca modela komercyjnego wymaga nie tylko urody, ale również zdolności aktorskich, otwartej osobowości, elastyczności i dostępności do pracy. Otwarcie na różnorodność ról i zdolność dostosowania się do różnych scenariuszy to cechy cenione przez klientów i agencje. Nie jest to jednak łatwa kariera – konkurencja jest zawsze duża, zwłaszcza w większych miastach.

„Demands of Commercial Modeling” odnoszą się do wymagań stawianych modelkom i modelom pracującym w modelingu komercyjnym. Modelowanie komercyjne różni się od modelowania haute couture lub fashion w tym sensie, że skupia się na promocji produktów i usług, a nie na prezentowaniu najnowszych trendów mody. W związku z tym istnieją specyficzne oczekiwania i wymagania związane z pracą w modelingu komercyjnym. Oto kilka z tych wymagań:

 1. Uniwersalność wyglądu: Modelki komercyjne muszą często posiadać uniwersalny wygląd, który może przyciągnąć szerokie grono odbiorców. Oznacza to, że nie mogą mieć zbyt ekstremalnych cech fizycznych, które mogą ograniczać ich wszechstronność.
 1. Umiejętność wyrażania emocji: W modelingu komercyjnym często wymaga się od modeli umiejętności wyrażania różnych emocji, aby efektywnie reklamować produkty lub usługi.
 1. Elastyczność: Modelki komercyjne muszą być elastyczne i gotowe do pracy z różnymi markami, stylami i projektami.
 1. Profesjonalizm: W modelingu komercyjnym ważne jest profesjonalne podejście do pracy, ponieważ modelki muszą pracować z klientami, agencjami reklamowymi i innymi specjalistami w dziedzinie reklamy.
 1. Zrozumienie produktów i usług: Modelki komercyjne muszą być w stanie zrozumieć i reprezentować produkty lub usługi, które reklamują. To wymaga zdolności do przyswajania wiedzy na temat produktów i przekazywania tych informacji na zdjęciach lub w reklamach wideo.
 1. Różnorodność ról: Modelki komercyjne często angażowane są do różnych ról i projektów, dlatego muszą być przygotowane do różnych scenariuszy i koncepcji.

Demands of Commercial Modeling są związane z efektywnym promowaniem produktów i usług w sposób przystępny dla masowego odbiorcy. Modele komercyjne muszą być gotowi sprostać tym wymaganiom, co oznacza, że muszą być elastyczni, profesjonalni i zdolni do wykonywania różnorodnych zadań w branży reklamowej.


Regional Variation in Commercial Modeling

Rynek modelingu komercyjnego jest zróżnicowany w zależności od regionu. W największych miastach mody modelki komercyjne mogą liczyć na więcej możliwości i wyższe płace. W mniejszych miejscowościach, agencje często koncentrują się na reprezentowaniu lokalnych talentów, a rynek może być mniej rozwinięty. Niemniej jednak, modelki komercyjne istnieją praktycznie wszędzie, choć nie zawsze w dużych ilościach.

„Regional Variation in Commercial Modeling” odnosi się do zróżnicowań występujących w modelingu komercyjnym w różnych regionach geograficznych. Oznacza to, że wymagania, trendy i preferencje związane z modelingiem komercyjnym mogą różnić się w zależności od lokalizacji geograficznej.

W modelingu komercyjnym regionalne różnice mogą wynikać z wielu czynników, w tym kultury, klimatu, demografii, zachowań konsumenckich i preferencji klientów. Oto kilka przykładów, jakie mogą występować różnice regionalne:

 • Kultura i estetyka: Określone cechy urody lub stylizacje mogą być bardziej pożądane w jednym regionie niż w innym. Modele muszą być w stanie dostosować swój wygląd do lokalnych preferencji estetycznych.
 • Klimat i sezon: W regionach o różnych klimatach mogą występować różnice w sezonowych trendach i potrzebach związanych z ubiorem. Sezonowe reklamy, takie jak te związane z ubraniami letnimi lub zimowymi, mogą różnić się w zależności od regionu.
 • Język i komunikacja: Reklamy mogą wymagać używania lokalnego języka lub dostosowania komunikacji do lokalnych kulturowych norm i zwrotów.
 • Produkty i usługi: Produkty i usługi reklamowane mogą być bardziej lub mniej odpowiednie w zależności od regionu. To może wpłynąć na wybór modelek i styl reklamy.
 • Dostępność modeli: Dostępność modeli o określonych cechach i umiejętnościach może różnić się w zależności od regionu.

Dlatego agencje modelek, agencje reklamowe oraz klienci często biorą pod uwagę regionalne różnice i preferencje podczas planowania kampanii reklamowych. Modelki komercyjne mogą być wybierane w zależności od tego, jak bardzo pasują do lokalnych wymagań i oczekiwań.


Konkluzja

Modelki komercyjne stanowią trzon branży modelingu, przekształcając swoją wszechstronność i wyjątkowość w wartość dla klientów. Niezależnie od tego, czy prezentują produkty w lokalnym katalogu czy odgrywają rolę w reklamie telewizyjnej, modelki komercyjne pełnią niezastąpioną rolę w promocji produktów i usług. Ich praca może być wymagająca, ale oferuje możliwość kształtowania wizerunku wielu firm i marek na całym świecie.

 Istnieje jeszcze trzecia grupa modelek i są to Modelki Glamour

Modelki glamour

Wiele aspirujących modelek ma błędne przekonanie, że „modelka glamour” to osoba, którą widzą na stronach magazynu „Glamour”. Przepraszam, ale to są modelki mody lub modelki komercyjne.

Modelka glamour może wykonywać wiele rodzajów pracy, ale wszystkie one opierają się na tym, że jest ładna i atrakcyjna.

Nie mylcie także modelki glamour z hostessą. Hostessy to zazwyczaj po prostu ładne i miłe dziewczyny, które nie „świecą” swoim ciałem.

Niektóre z modelek glamour wykonują pracę promocyjną: takie jak pojawianie się w bikini na imprezie na łodzi, w barach lub na specjalnych wydarzeniach, aby reprezentować dystrybutora alkoholu. Niektóre wykonują pracę w charakterze „cheesecake”, taką jak pojawianie się w magazynach skierowanych do męskiej publiczności, ozdabianie produktów, które są tematem magazynu (takie jak samochody, motocykle itp.) lub pojawianie się w kalendarzach. Wiele z nich wykonuje pracę nago w magazynach, filmach, dla artystów lub w obszarze treści internetowych.

Rynek dla modelek glamour, które nie wykonują prac nago, istnieje, ale rzadko kiedy modelka może z tego żyć, i zazwyczaj nie płaci się tak dobrze jak za inne rodzaje pracy modelki. Przeważająca większość modelek glamour, które nie pozują nago, ma tylko kilka pojawień się w druku, i prawie wszystkie z nich są z wielkich metropolii.

Wymagania dla bycia „modelką glamour” różnią się znacznie od bycia modelką mody lub modelką komercyjną – ogólnie każda atrakcyjna kobieta z atrakcyjnym ciałem może się zakwalifikować. Preferowany wiek różni się w zależności od rodzaju pracy, ale jest zazwyczaj od 18 do 30 lat. Niektóre modelki glamour odnoszą sukcesy po trzydziestym roku życia, ale prawie zawsze zdobyły sławę wcześniej.

Istnieje bardzo niewiele specjalizowanych agencji zajmujących się modelkami glamour. Bardzo niewiele prac dla modelek glamour jest rezerwowanych przez agencje. Niektóre agencje zajmują się zleceniami promocyjnymi lub targowymi, ale inne rodzaje zleceń są zazwyczaj rezerwowane w inny sposób: przez kontakty osobiste, bezpośrednią reklamę i wynajem przez klienta lub fotografa, a coraz częściej za pośrednictwem internetu. Bardzo często modelka zdobywa takie zlecenia poprzez samo promocję w przeróżny sposób.

O autorze

Grzegorz Pońc to utalentowany fotograf specjalizujący się w fotografii mody i aspektach technicznych sesji zdjęciowych. Jego precyzja i kreatywność sprawiają, że każde zdjęcie staje się nie tylko obrazem, lecz także fascynującą historią.

Grzegorz to samouk, nieustannie poszerzający swoją wiedzę poprzez lekturę, uczestnictwo w kursach oraz eksperymenty praktyczne. Jego doświadczenie i głęboka wiedza techniczna stanowią solidne fundamenty, gwarantujące doskonałe oświetlenie oraz najwyższą jakość fotografii.

W życiu prywatnym, Grzegorz to niezwykle dokładny umysł ścisły, zdolny do analizy i rozwiązywania problemów technicznych. Jego pozytywne podejście do życia sprawia, że każda sesja zdjęciowa jest nie tylko profesjonalna, lecz również przyjemna dla wszystkich zaangażowanych.

Grzegorz to nie tylko fotograf, ale również nieustannie rozwijający się artysta, który tworzy niezapomniane obrazy, pozostawiając trwałe wrażenie.

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>